812 GTS
799 ch · 2020
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | 812 GTS | 218d Gran Coupe F44 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h01 | 5 min · 218d Gran Coupe F44 |
| Charging stops | 1 stop | 0 stops | 1 stop · 218d Gran Coupe F44 |
| Cost of energy used | 246.50 € | 63.02 € | 183.48 € · 218d Gran Coupe F44 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: no stop for the 218d Gran Coupe F44 versus 1 stop of 5 min for the 812 GTS.
The official WLTP figures (14,9 L/100km for 812 GTS and 4,5 L/100km for 218d Gran Coupe F44) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 15,6 L/100km (812 GTS) and 4,0 L/100km (218d Gran Coupe F44). Full methodology: see the assumptions below the controls.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Valence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 529 km | 83 L consumed | 0.318 €/km | 168.33 € |
| Valence, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 246 km | 38 L consumed | 0.318 €/km | 78.17 € |
| Trip total | 246.50 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 775 km | 31 L consumed | 0.081 €/km | 63.02 € |
| Trip total | 63.02 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
799 ch · 2020
150 ch · 2020
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the 218d Gran Coupe F44 arrives in 7h01 with 0 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 246,50 € (812 GTS) and 63,02 € (218d Gran Coupe F44). An equivalent BMW M340i (~9,5 L/100 km) would cost about 136 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.