Roma
620 ch · 2020
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | Roma | Z4 M40i G29 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h06 | Less than a minute apart |
| Charging stops | 1 stop | 1 stop | Same |
| Cost of energy used | 175.36 € | 99.26 € | 76.10 € · Z4 M40i G29 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: 1 stop of 5 min for the Roma versus 1 stop of 5 min for the Z4 M40i G29.
The official WLTP figures (10,6 L/100km for Roma and 7,4 L/100km for Z4 M40i G29) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 11,1 L/100km (Roma) and 6,3 L/100km (Z4 M40i G29). Full methodology: see the assumptions below the controls.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Montélimar, A7 | fuel · 2.03 €/L | 647 km | 72 L consumed | 0.226 €/km | 146.38 € |
| Montélimar, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 128 km | 14 L consumed | 0.226 €/km | 28.99 € |
| Trip total | 175.36 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Aix-en-Provence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 743 km | 47 L consumed | 0.128 €/km | 95.14 € |
| Aix-en-Provence, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 32 km | 2 L consumed | 0.129 €/km | 4.12 € |
| Trip total | 99.26 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
620 ch · 2020
340 ch · 2018
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the Roma arrives in 7h06 with 1 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 175,36 € (Roma) and 99,26 € (Z4 M40i G29). An equivalent BMW M340i (~9,5 L/100 km) would cost about 136 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.