Model 3 Long Range RWD
258 ch · 74 kWh · 2018
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | Model 3 Long Range RWD | 330e G20 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h30 | 7h11 | 19 min · 330e G20 |
| Charging stops | 2 stops | 2 stops | Same |
| Cost of energy used | 54.51 € | 149.67 € | 95.16 € · Model 3 Long Range RWD |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: 2 stops totalling 10 min for the 330e G20 versus 2 stops totalling 29 min for the Model 3 Long Range RWD.
The official WLTP figures (14,7 kWh/100km for Model 3 Long Range RWD and 19,0 kWh/100km for 330e G20) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 17,5 kWh/100km (Model 3 Long Range RWD) and 10,1 L/100km (330e G20). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
A Peugeot 508 1.6 PureTech 180 (equivalent segment) consumes about 7,2 L/100km on the motorway at 130 km/h. At 1,9 €/L, this Paris → Marseille trip would cost ~103 €. That is 1,9× the electric cost of the Model 3 Long Range RWD and 0,7× that of the 330e G20. The gap narrows in winter but never reverses.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Limonest, A6 | initial energy charged at home · 0.20 €/kWh | 382 km | 67 kWh consumed | 0.035 €/km | 13.33 € |
| Limonest, A6 → Valence, A7 | energy charged at Supercharger 161 kW · 0.60 €/kWh | 170 km | 30 kWh consumed | 0.104 €/km | 17.76 € |
| Valence, A7 → Marseille | energy charged at Supercharger 148 kW · 0.60 €/kWh | 224 km | 39 kWh consumed | 0.105 €/km | 23.42 € |
| Trip total | 54.51 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Limonest, A6 | initial energy charged at home · 0.20 €/kWh | 59 km | 11 kWh consumed | 0.038 €/km | 2.24 € |
| Paris → Limonest, A6 | fuel · 2.03 €/L | 355 km | 36 L consumed | 0.206 €/km | 73.19 € |
| Limonest, A6 → Aix-en-Provence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 355 km | 36 L consumed | 0.206 €/km | 73.19 € |
| Aix-en-Provence, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 5 km | 1 L consumed | 0.210 €/km | 1.05 € |
| Trip total | 149.67 € |
| Charging stop duration | Tesla Model 3 Long Range RWD | BMW 330e G20 |
|---|---|---|
| 5 minutes | ~57 km | - |
| 10 minutes | ~114 km | - |
| 20 minutes | ~227 km | - |
| Full session 10 → 80 % | ~297 km · 28 min | - |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
258 ch · 74 kWh · 2018
252 ch · 11.2 kWh · 2019
The advantage comes from the combo real range + charging speed. On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the 330e G20 arrives in 7h11 with 2 charging stops.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 54,51 € (Model 3 Long Range RWD) and 149,67 € (330e G20). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.