S8
571 ch · 2025
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | S8 | S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h01 | 5 min · S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223 |
| Charging stops | 1 stop | 0 stops | 1 stop · S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223 |
| Cost of energy used | 213.84 € | 126.11 € | 87.73 € · S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: no stop for the S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223 versus 1 stop of 5 min for the S8.
The official WLTP figures (11,7 L/100km for S8 and 6,9 L/100km for S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 13,6 L/100km (S8) and 8,0 L/100km (S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Valence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 544 km | 74 L consumed | 0.276 €/km | 150.04 € |
| Valence, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 231 km | 31 L consumed | 0.276 €/km | 63.80 € |
| Trip total | 213.84 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 775 km | 62 L consumed | 0.163 €/km | 126.11 € |
| Trip total | 126.11 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
571 ch · 2025
367 ch · 2026
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223 arrives in 7h01 with 0 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 213,84 € (S8) and 126,11 € (S 450 d 4MATIC Limousine Langversion W223). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.