330e xDrive G20
292 ch · 11.2 kWh · 2021
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | 330e xDrive G20 | Model 3 RWD | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h11 | 7h31 | 20 min · 330e xDrive G20 |
| Charging stops | 2 stops | 3 stops | 1 stop · 330e xDrive G20 |
| Cost of energy used | 158.64 € | 55.08 € | 103.56 € · Model 3 RWD |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: 2 stops totalling 10 min for the 330e xDrive G20 versus 3 stops totalling 30 min for the Model 3 RWD.
The official WLTP figures (15,9 kWh/100km for 330e xDrive G20 and 13,2 kWh/100km for Model 3 RWD) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 10,7 L/100km (330e xDrive G20) and 16,5 kWh/100km (Model 3 RWD). Full methodology: see the assumptions below the controls.
A Peugeot 508 1.6 PureTech 180 (equivalent segment) consumes about 7,2 L/100km on the motorway at 130 km/h. At 1,9 €/L, this Paris → Marseille trip would cost ~103 €. That is 0,6× the electric cost of the 330e xDrive G20 and 1,9× that of the Model 3 RWD. The gap narrows in winter but never reverses.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Limonest, A6 | initial energy charged at home · 0.20 €/kWh | 51 km | 8 kWh consumed | 0.032 €/km | 1.62 € |
| Paris → Limonest, A6 | fuel · 2.03 €/L | 337 km | 36 L consumed | 0.217 €/km | 73.19 € |
| Limonest, A6 → Manosque, A51 | fuel · 2.03 €/L | 337 km | 36 L consumed | 0.217 €/km | 73.19 € |
| Manosque, A51 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 49 km | 5 L consumed | 0.217 €/km | 10.65 € |
| Trip total | 158.64 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Tournus, A6 | initial energy charged at home · 0.20 €/kWh | 327 km | 54 kWh consumed | 0.033 €/km | 10.81 € |
| Tournus, A6 → Valence, A7 | energy charged at Supercharger 160 kW · 0.60 €/kWh | 146 km | 24 kWh consumed | 0.099 €/km | 14.40 € |
| Valence, A7 → Montélimar, A7 | energy charged at Supercharger 160 kW · 0.60 €/kWh | 146 km | 24 kWh consumed | 0.099 €/km | 14.40 € |
| Montélimar, A7 → Marseille | energy charged at Supercharger 154 kW · 0.60 €/kWh | 156 km | 26 kWh consumed | 0.099 €/km | 15.48 € |
| Trip total | 55.08 € |
| Charging stop duration | BMW 330e xDrive G20 | Tesla Model 3 RWD |
|---|---|---|
| 5 minutes | - | ~60 km |
| 10 minutes | - | ~120 km |
| 20 minutes | - | ~241 km |
| Full session 10 → 80 % | - | ~255 km · 23 min |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
292 ch · 11.2 kWh · 2021
282 ch · 60 kWh · 2024
The advantage comes from the combo real range + charging speed. On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the 330e xDrive G20 arrives in 7h11 with 2 charging stops.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 158,64 € (330e xDrive G20) and 55,08 € (Model 3 RWD). An equivalent Peugeot 508 1.6 PureTech 180 (~7,2 L/100 km) would cost about 103 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.