M2 G87
460 ch · 2023
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | M2 G87 | 840i Convertible G15 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h01 | 5 min · 840i Convertible G15 |
| Charging stops | 1 stop | 0 stops | 1 stop · 840i Convertible G15 |
| Cost of energy used | 189.07 € | 97.69 € | 91.38 € · 840i Convertible G15 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: no stop for the 840i Convertible G15 versus 1 stop of 5 min for the M2 G87.
The official WLTP figures (10,0 L/100km for M2 G87 and 7,5 L/100km for 840i Convertible G15) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 12,0 L/100km (M2 G87) and 6,2 L/100km (840i Convertible G15). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Limonest, A6 | fuel · 2.03 €/L | 390 km | 47 L consumed | 0.244 €/km | 95.14 € |
| Limonest, A6 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 385 km | 46 L consumed | 0.244 €/km | 93.92 € |
| Trip total | 189.07 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 775 km | 48 L consumed | 0.126 €/km | 97.69 € |
| Trip total | 97.69 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
460 ch · 2023
333 ch · 2021
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the 840i Convertible G15 arrives in 7h01 with 0 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 189,07 € (M2 G87) and 97,69 € (840i Convertible G15). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.