M4 Convertible F82
431 ch · 2018
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | M4 Convertible F82 | 218i Convertible F44 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h06 | Less than a minute apart |
| Charging stops | 1 stop | 1 stop | Same |
| Cost of energy used | 137.08 € | 96.11 € | 40.97 € · 218i Convertible F44 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: 1 stop of 5 min for the M4 Convertible F82 versus 1 stop of 5 min for the 218i Convertible F44.
The official WLTP figures (10,2 L/100km for M4 Convertible F82 and 7,4 L/100km for 218i Convertible F44) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 8,7 L/100km (M4 Convertible F82) and 6,1 L/100km (218i Convertible F44). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Montélimar, A7 | fuel · 2.03 €/L | 621 km | 54 L consumed | 0.177 €/km | 109.78 € |
| Montélimar, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 154 km | 13 L consumed | 0.177 €/km | 27.29 € |
| Trip total | 137.08 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Aix-en-Provence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 767 km | 47 L consumed | 0.124 €/km | 95.14 € |
| Aix-en-Provence, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 8 km | 0 L consumed | 0.121 €/km | 0.97 € |
| Trip total | 96.11 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
431 ch · 2018
136 ch · 2021
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the M4 Convertible F82 arrives in 7h06 with 1 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 137,08 € (M4 Convertible F82) and 96,11 € (218i Convertible F44). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.