X5 M Competition G05
625 ch · 2021
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | X5 M Competition G05 | Cayenne Turbo 958.1 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h01 | 5 min · Cayenne Turbo 958.1 |
| Charging stops | 1 stop | 0 stops | 1 stop · Cayenne Turbo 958.1 |
| Cost of energy used | 163.86 € | 168.59 € | 4.73 € · X5 M Competition G05 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: no stop for the Cayenne Turbo 958.1 versus 1 stop of 5 min for the X5 M Competition G05.
The official WLTP figures (13,3 L/100km for X5 M Competition G05 and 13,8 L/100km for Cayenne Turbo 958.1) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 10,4 L/100km (X5 M Competition G05) and 10,7 L/100km (Cayenne Turbo 958.1). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Manosque, A51 | fuel · 2.03 €/L | 718 km | 75 L consumed | 0.212 €/km | 151.87 € |
| Manosque, A51 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 57 km | 6 L consumed | 0.210 €/km | 11.99 € |
| Trip total | 163.86 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 775 km | 83 L consumed | 0.218 €/km | 168.59 € |
| Trip total | 168.59 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
625 ch · 2021
520 ch · 2014
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the Cayenne Turbo 958.1 arrives in 7h01 with 0 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 163,86 € (X5 M Competition G05) and 168,59 € (Cayenne Turbo 958.1). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.