G 500 W463
449 ch · 2024
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | G 500 W463 | X7 M50d G07 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h01 | 5 min · X7 M50d G07 |
| Charging stops | 1 stop | 0 stops | 1 stop · X7 M50d G07 |
| Cost of energy used | 242.24 € | 145.74 € | 96.50 € · X7 M50d G07 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: no stop for the X7 M50d G07 versus 1 stop of 5 min for the G 500 W463.
The official WLTP figures (12,3 L/100km for G 500 W463 and 7,4 L/100km for X7 M50d G07) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 15,4 L/100km (G 500 W463) and 9,3 L/100km (X7 M50d G07). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Montélimar, A7 | fuel · 2.03 €/L | 585 km | 90 L consumed | 0.313 €/km | 182.97 € |
| Montélimar, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 190 km | 29 L consumed | 0.312 €/km | 59.27 € |
| Trip total | 242.24 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 775 km | 72 L consumed | 0.188 €/km | 145.74 € |
| Trip total | 145.74 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
449 ch · 2024
400 ch · 2018
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the X7 M50d G07 arrives in 7h01 with 0 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 242,24 € (G 500 W463) and 145,74 € (X7 M50d G07). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.