G 580 with EQ technology W463
587 ch · 116 kWh · 2024
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | G 580 with EQ technology W463 | 330e G20 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h46 | 7h11 | 35 min · 330e G20 |
| Charging stops | 3 stops | 2 stops | 1 stop · 330e G20 |
| Cost of energy used | 100.66 € | 149.67 € | 49.01 € · G 580 with EQ technology W463 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: 2 stops totalling 10 min for the 330e G20 versus 3 stops totalling 45 min for the G 580 with EQ technology W463.
The official WLTP figures (24,5 kWh/100km for G 580 with EQ technology W463 and 19,0 kWh/100km for 330e G20) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 30,6 kWh/100km (G 580 with EQ technology W463) and 10,1 L/100km (330e G20). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
A Peugeot 3008 1.2 PureTech 130 (equivalent segment) consumes about 7,8 L/100km on the motorway at 130 km/h. At 1,9 €/L, this Paris → Marseille trip would cost ~112 €. That is 1,1× the electric cost of the G 580 with EQ technology W463 and 0,7× that of the 330e G20. The gap narrows in winter but never reverses.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Tournus, A6 | initial energy charged at home · 0.20 €/kWh | 341 km | 104 kWh consumed | 0.061 €/km | 20.89 € |
| Tournus, A6 → Valence, A7 | energy charged at Ionity 186 kW · 0.60 €/kWh | 152 km | 46 kWh consumed | 0.183 €/km | 27.84 € |
| Valence, A7 → Montélimar, A7 | energy charged at Ionity 186 kW · 0.60 €/kWh | 152 km | 46 kWh consumed | 0.183 €/km | 27.84 € |
| Montélimar, A7 → Marseille | energy charged at Ionity 185 kW · 0.60 €/kWh | 131 km | 40 kWh consumed | 0.184 €/km | 24.09 € |
| Trip total | 100.66 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Limonest, A6 | initial energy charged at home · 0.20 €/kWh | 59 km | 11 kWh consumed | 0.038 €/km | 2.24 € |
| Paris → Limonest, A6 | fuel · 2.03 €/L | 355 km | 36 L consumed | 0.206 €/km | 73.19 € |
| Limonest, A6 → Aix-en-Provence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 355 km | 36 L consumed | 0.206 €/km | 73.19 € |
| Aix-en-Provence, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 5 km | 1 L consumed | 0.210 €/km | 1.05 € |
| Trip total | 149.67 € |
| Charging stop duration | Mercedes G 580 with EQ technology W463 | BMW 330e G20 |
|---|---|---|
| 5 minutes | ~38 km | - |
| 10 minutes | ~76 km | - |
| 20 minutes | ~152 km | - |
| Full session 10 → 80 % | ~265 km · 37 min | - |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
587 ch · 116 kWh · 2024
252 ch · 11.2 kWh · 2019
The advantage comes from the combo real range + charging speed. On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the 330e G20 arrives in 7h11 with 2 charging stops.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 100,66 € (G 580 with EQ technology W463) and 149,67 € (330e G20). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.