Panamera 4 E-Hybrid 971
462 ch · 14.1 kWh · 2018
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | Panamera 4 E-Hybrid 971 | Macan GTS 95B.1 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h21 | 7h06 | 15 min · Macan GTS 95B.1 |
| Charging stops | 4 stops | 1 stop | 3 stops · Macan GTS 95B.1 |
| Cost of energy used | 192.77 € | 160.71 € | 32.06 € · Macan GTS 95B.1 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The Macan GTS 95B.1 (combustion) makes 1 stop of 5 min, the Panamera 4 E-Hybrid 971 (plug-in hybrid) 4 stops totalling 20 min. Road safety reminder: on a trip of this duration, it is recommended to stop for at least 51 min total (17 min every 2h). The energy cost is 192,77 € for Panamera 4 E-Hybrid 971 versus 160,71 € for Macan GTS 95B.1.
The official WLTP figures (28,2 kWh/100km for Panamera 4 E-Hybrid 971 and 12,4 L/100km for Macan GTS 95B.1) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 12,9 L/100km (Panamera 4 E-Hybrid 971) and 10,2 L/100km (Macan GTS 95B.1). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
On a 200 km round trip (e.g. a weekend getaway), the electric or plug-in hybrid vehicle completes the entire journey on home energy at 0.18 €/kWh - with no charging stop. The time advantage of the combustion car on long-distance motorways disappears entirely, and the economic advantage of electric strengthens considerably.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Beaune, A6 | initial energy charged at home · 0.20 €/kWh | 50 km | 14 kWh consumed | 0.056 €/km | 2.82 € |
| Paris → Beaune, A6 | fuel · 2.03 €/L | 147 km | 19 L consumed | 0.263 €/km | 38.61 € |
| Beaune, A6 → Tournus, A6 | fuel · 2.03 €/L | 147 km | 19 L consumed | 0.263 €/km | 38.61 € |
| Tournus, A6 → Valence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 147 km | 19 L consumed | 0.263 €/km | 38.61 € |
| Valence, A7 → Montélimar, A7 | fuel · 2.03 €/L | 147 km | 19 L consumed | 0.263 €/km | 38.61 € |
| Montélimar, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 136 km | 17 L consumed | 0.261 €/km | 35.53 € |
| Trip total | 192.77 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Manosque, A51 | fuel · 2.03 €/L | 661 km | 67 L consumed | 0.207 €/km | 137.14 € |
| Manosque, A51 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 114 km | 12 L consumed | 0.207 €/km | 23.57 € |
| Trip total | 160.71 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
462 ch · 14.1 kWh · 2018
360 ch · 2017
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the Macan GTS 95B.1 arrives in 7h06 with 1 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 192,77 € (Panamera 4 E-Hybrid 971) and 160,71 € (Macan GTS 95B.1). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.