Panamera 4S 970.1
440 ch · 2010
Trip mapped at a glance. Charging stops visible, total duration predictable. Caralogy simulation at 130 km/h.
| Measure | Panamera 4S 970.1 | Cayman GT4 981 | Gap |
|---|---|---|---|
| Total time | 7h06 | 7h36 | 30 min · Panamera 4S 970.1 |
| Charging stops | 1 stop | 7 stops | 6 stops · Panamera 4S 970.1 |
| Cost of energy used | 224.80 € | 196.87 € | 27.93 € · Cayman GT4 981 |
Both vehicles drove at 130 km/h for the entire trip. The gap is built at the stops: 1 stop of 5 min for the Panamera 4S 970.1 versus 7 stops totalling 35 min for the Cayman GT4 981.
The official WLTP figures (12,3 L/100km for Panamera 4S 970.1 and 11,9 L/100km for Cayman GT4 981) are measured on a mixed cycle averaging ~46 km/h. At a steady 130 km/h, aerodynamic drag weighs much more heavily - it grows with the square of speed. Caralogy calculates a motorway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve - not a uniform correction factor. For this trip, the simulation yields 14,3 L/100km (Panamera 4S 970.1) and 12,5 L/100km (Cayman GT4 981). Full methodology: see the dedicated button above the summary.
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Montélimar, A7 | fuel · 2.03 €/L | 630 km | 90 L consumed | 0.290 €/km | 182.85 € |
| Montélimar, A7 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 145 km | 21 L consumed | 0.289 €/km | 41.95 € |
| Trip total | 224.80 € |
| Segment | Energy used | Distance | Consumption | €/km | Cost (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| Paris → Auxerre, A6 | fuel · 2.03 €/L | 103 km | 13 L consumed | 0.253 €/km | 26.09 € |
| Auxerre, A6 → Beaune, A6 | fuel · 2.03 €/L | 103 km | 13 L consumed | 0.253 €/km | 26.09 € |
| Beaune, A6 → Tournus, A6 | fuel · 2.03 €/L | 103 km | 13 L consumed | 0.253 €/km | 26.09 € |
| Tournus, A6 → Limonest, A6 | fuel · 2.03 €/L | 103 km | 13 L consumed | 0.253 €/km | 26.09 € |
| Limonest, A6 → Valence, A7 | fuel · 2.03 €/L | 103 km | 13 L consumed | 0.253 €/km | 26.09 € |
| Valence, A7 → Montélimar, A7 | fuel · 2.03 €/L | 103 km | 13 L consumed | 0.253 €/km | 26.09 € |
| Montélimar, A7 → Manosque, A51 | fuel · 2.03 €/L | 103 km | 13 L consumed | 0.253 €/km | 26.09 € |
| Manosque, A51 → Marseille | fuel · 2.03 €/L | 56 km | 7 L consumed | 0.254 €/km | 14.23 € |
| Trip total | 196.87 € |
Replace one of the two with an alternative from the same segment
440 ch · 2010
385 ch · 2016
On Paris → Marseille (775 km at 130 km/h), the Panamera 4S 970.1 arrives in 7h06 with 1 stop.
WLTP consumption does not reflect motorway reality. Aerodynamic drag grows with the square of speed, so real consumption is 15 to 25 % higher than WLTP combined. Caralogy calculates a highway consumption specific to each vehicle based on its aerodynamic profile (SCx), weight and power curve.
Total time = driving time + charging time. Driving time is calculated at an average speed of 130 km/h on the motorway (adjustable). Charging time is calculated based on the real power curve of each vehicle, respecting the optimal 10 → 80 % range and the maximum power accepted by the chargers on the route.
No. The displayed cost covers only the energy consumed during the trip: kWh × energy rate, with a mix of home charging and DC fast chargers. Battery wear is a long-term ownership cost, not a trip cost.
Electric: 224,80 € (Panamera 4S 970.1) and 196,87 € (Cayman GT4 981). An equivalent petrol SUV (~8 L/100 km) would cost about 115 € in motorway fuel. Electric costs less in energy but adds charging stops.